utorak, 23. ožujka 2010.
Što se događa tijekom tretmana kavitacije?
Ultrazvučni valovi niske frekvencije koncentrirani na preciznoj dubini selektivno razbijaju masne stanice bez oštečenja okolnog tkiva.
Oslobođene masnoće u obliku triglicerida pod utjecajem enzima razgrađuju se u vodotopivi glicerol i slobodne masne kiseline koje odlaze u jetru ili stanice kojima je potrebna energija.Ostatak odlazi u međustanićni prostor gdje se putem limfe izbacuje iz organizma.
Zvučni valovi kao i svi oblici vala, sastavljeni su ciklusa kompresije i ekspanzije. Tijekom ciklusa ekspanzije,zvučni val određenih
karakteristika može u fluidima izazvati fenomen kavitacije odnosno stvaranje mikro-mjehurića. U biološkom fluidu su prisutne jake sile kohezije materije,tako da je za formiranje mikro-kaviteta potreban visoki negativni tlak. U tkivima niske gustoće kao što je masno tkivo,sile kohezije su smanjene radi prisustva intersticijalnog prostora.
U tom je slučaju dovoljna relativno niska razina negativnog tlaka da bi se izazvao fenomen kavitacije. Dakle,ukoliko se tkivo podvrgne negativnom tlaku tijekom ciklusa ekspanzije zvučnog vala specifičnih karakteristika,unutar samog tkiva se stvaraju mikro-kavitacije koje se povećavaju tijekom faze ekspanzije da bi na kraju ciklusa implodirale sa shock wave-a. Krajnjiji učinak je fragmentacija membrane adipocita te izlazak njenog sadržaja u intersticijalni prostor.Često u slučajevima niske gustoće tkiva fenomen kavitacije je posebno jak i izražen,toliko da dolazi do stvaranja slobodnih radikala i denaturalizacije membrana adipocita. Ovi biološki efekti karakteriziraju lipolizu koja se nastavlja i nakon tretmana. Bitno je napomenuti da generatori kavitacije nisu ultrzvučni uređaji koji se koriste već dugi niz godina u estetsko medicini. Da bi se eliminirao termički efekt kavitacije,mikroprocesorski se4 kontolira konstantno frekvencija ultrazvuka te se ona konstantno mjenja prema potrebi operatera u području od 33KHz-44KHz. Uobičajeni ultrazvučni uređaji rade u području puno viših frekvencija,a iz fluidodinamike je poznato da će veličina proizvedenog kaviteta biti manja što je frekvencija veća.
Pretplati se na:
Objavi komentare (Atom)
0 komentari:
Objavi komentar